Folytatjuk inspirációs sorozatunkat a streetfotózás kapcsán, méghozzá annak örökzöld témájával: az emberábrázolással. Guido Steenkamp kiváló képeiből válogattunk 25-öt, amelyek mind emberi helyzeteket, reakciókat, érzelmeket csípnek el.
Guido Steenkamp 1973-ban született, és Berlinben él. Egy interjúban elmesélte, hogy ő is a macskáit és a barátait fotózta eleinte, aztán átesett a kötelező depis korszakon („temetőfotózás HDR-szűrővel”), de 2006 óta szinte kizárólag utcai jeleneteket fényképez. Apró, különleges pillanatokra vadászik a hétköznapokból, amelyek egész történeteket mesélnek el. Egyben a korszakot is dokumentálja ezzel, a városképtől az öltözködésen át a közhangulatig.
Technikailag az számít szerinte, hogy a fényképezőgép gyors legyen, viszonylag kicsi, és ne legyen túl feltűnő. 24-50mm közti gyújtótávolságot ajánl. Arra úgysincs idő szerinte, hogy az objektívet cserélgesse az ember. Ő maga fotóstáskát sem hord magával, a pótakkumulátort és a tartalék memóriakártyát egyszerűen zsebre vágja. Sőt, nem is a fényképezőgép minőségét tartja a legfontosabbnak, hanem a cipőét, mert sokat kell kutyagolni.
Ha nagylátószöggel fotóz, mondjuk 2 méter távolságból, akkor a fotóalanya a legtöbbször azt hiszi, hogy valamit mögötte szeretne lekapni, ezért nem is figyel oda a fotósra. A teleobjektívnek viszont Guido szerint tényleg paparazzo-hangulata van, ami rossz vért szül. Elmondta, hogy neki sem volt egyszerű legyőznie a gátlásait, ezért kezdőknek azt ajánlja, hogy turistákkal teli helyeken kezdjék az emberfotózást. Ott úgyis tömeg van, mindenki kattintgat, és érdekes helyzet is biztosan akad.
Az emberek fényképezésének vannak jogi vetületei, onnantól kezdve, hogy nyilvánosan közzéteszed a képet. Elvileg ehhez írásos engedélyt kell adnia a rajta szereplőnek, amennyiben felismerhető rajta, nem csak – mondjuk – a két lába lóg be a képre. (Azonban a legtöbb streetfotós ezt nem tartja be, hisz a spontán helyzetekbe nem passzol a szerződés közös átböngészése és tanúk kergetése. Sokan inkább úgy döntenek, hogy ha valaki sérelmesnek talál egy képet, akkor majd utólag vállalják a jogi következményeket. Vagy eleve inkább rovarokat fotóznak, nem embereket.)
A képek forrása: Guido Steenkamp honlapja
És ne feledd, hogy mindjárt kezdődik a budapesti TRIPONT FOTÓMARATON: április 22-én, szombaton, ahol megmutathatod, hogy Te mit látsz a városból. 4 óra, 4 téma, 4 fotó. Amatőröknek, profiknak és családosoknak egyaránt. További részleteket itt találsz.